ASUS Rampage III Extreme Black Edition
ASUS je Rampage 3 Extreme pločom prvi puta predstavio potpuno novu regulaciju zvanu Extreme Engine Digi+. Ona donosi analogno-digitalnu regulaciju. Koja je razlika između analogne ili digitalne i ove? Kombinirajući analognu regulaciju, koja je hladnija i efikasnija, s digitalnom, koja ima veću brzinu promjene frekvencije i stabilnija je pod opterećenjem, dolazi kao nešto jeftinija od potpuno digitalne regulacije, ali donosi bolje performanse od obične analogne. Na ploči se nalazi 8-fazna regulacija koja izuzetno točno određuje napon procesora koji kroz novi, Proadilizer kondenzator, dodatno čisti napon da bi bio što točniji. Obična Rampage 3 Extreme ploča je imala ogromnih problema s FPCAP kondenzatorom. Problem je bio u tome što kondenzator nije mogao raditi na niskim temperaturama, što je rezultiralo čudnim ponašanjem ploče pri ekstremnim testiranjima. Frekvenciju napona je moguće podesiti na 1000kHz, a struja dolazi kroz dva 8pinska EPS konektora koji su smješteni odmah pokraj regulacije. Hlađenje matične ploče se sastoji od tri dijela od kojih su dva međusobno povezani toplovodnim cijevima, a hladnjak za ICH10R je zasebni. Hladnjaci su dodatno estetski poboljšani s ovom pločom, a i nema više mogućnosti poboljšavati hladnjak osim dodatnim 40mm ventilatorom.
Pokraj regulacije za procesor možemo uočiti i 3-faznu regulaciju za VTT/QPI i x58 čip. Isto tu je promijenjen FPCAP kondenzator te je još dodatno poboljšan dio za VTT/QPI regulaciju. Za razliku od drugih ploča, ASUS Rampage 3 Extreme Black Edition te Gigabyte X58A-OC ploče su poznate da idu vrlo visoko s Uncore frekvencijama upravo zbog poboljšane VTT/QPI regulacije. X58 čip je poznat po zagrijavanju tako da i Black Edition ploča ima problema s hlađenjem, ali ništa što bi ugrozilo 24/7h stabilan rad.
Svi FPCAP kondenzatori na ploči su zamijenjeni s drugim, tako da i 3-fazna regulacija napona memorije nije bila izuzetak. Za razliku od Rampage 3 Extreme ploče, ova ploča nema nikakvo hlađenje za regulaciju. Mi osobno nismo imali nikakvih problema sa zagrijavanjem, a vjerojatno su ljudi u ASUS-u svjesni da nema potrebe za hladnjakom. ICH10R čip se ne grije puno, tako da nije potreban veliki hladnjak kako bi se držao pri radnim temperaturama.
Ispod zvučnog imena ASUS je u ovu karticu upakovao Asus Xonar zvučni sistem i BigFoot Killer mrežni adapter. Kartica je PCI-e i x1 brzine. Oklopljena je i tek zavirivanjem ispod haube možemo vidjeti da se ASUS zaista potrudio da napravi kvalitetno parče hardvera. C-Media CM6631 je srce zvučne kartice dok je DAC ,ADC konverter također u izvedbi Cirrius logic, konkretno DAC je CS4396 a ADC CS5361. Texas Instrumentsov TPA6120A2 čip je zadužen za kvalitetan zvuk , uz dobre slušalice bi trebao da omogući vrhunski ugođaj.Što se tiče audio priključaka kartica je opremljena sa 3.5″ stereo audio izlazom i 3.5″ audio ulazom, kao i digitalnim izlazom. Pri izradi same kartice se nije štedelo ni na ostalim komponentama što se iz priloženih slika može i vidjeti.
Zvučna kartica ima stereo izlaz i testirali smo je sa BOSE slušalicama i naš subjektivni utisak prilikom preslušavanja muzike i malo igranja je da je ASUS odradio odličan posao.